Poruchy příjmu potravy:

 

Titulní stránky časopisů, televizní pořady, reklamy, internetové reklamy, různé letáky; všude kolem nás je plno krásných modelek s ideální postavou. Avšak poslední dobou narůstá v České republice počet obézních spoluobčanů. I proto jsou v evropských statistikách Češi uváděni na předních příčkách mezi nejotylejšími národy. Tento rozpor mezi tím, čím bychom chtěli být a tím, čím jsme, je často výchozím bodem pro poruchy příjmu potravy. I tak základní věc, jako je jídlo, se může stát vážným problémem. Více se projevuje u dívek než u chlapců, ale nebezpečí je tu pro obě pohlaví.

 

Otestuj se:

 

Tento test je určen převážně pro dívky, ale klukům taky něco napoví: https://www.pppinfo.cz/vyzkousejte_test.asp

 

Mentální anorexie:

 

Je porucha příjmu potravy charakterizovaná úmyslným snižováním váhy. Ohrožuje nejčastěji dospívající a mladé dívky (méně často chlapce a mladé muže). Rizikový věk je 13 – 20 let. Nemocní nejsou spokojeni se svou postavou, a proto chtějí rychle a hodně zhubnout, záměrně odmítají potravu, nadměrně cvičí, užívají projímadla nebo léky na odvodnění.

BMI klesá pod 17,5. Nemocní mají intenzivní strach z nárůstu hmotnosti navzdory podváze, dochází k narušenému vnímání vlastního těla (i když mají podváhu, připadají si o mnoho silnější než ve skutečnosti). Své onemocnění často popírají, i přes obavy a reakce okolí.

www.anabell.cz

 

Co je to BMI?:

https://www.vypocet.cz/bmi

 

Mentální bulimie:

 

Je opět porucha příjmu potravy, charakterizovaná opakujícími se záchvaty přejídání a přehnanou kontrolou tělesné váhy. Riziková věková kategorie je 15 – 25 let. Nemoc se může, ale nemusí, rozvinout z mentální anorexie (ale také naopak). U některých nemocných se pravidelně střídají anorektická a bulimická období.

Člověk, který trpí bulimií, střídavě pociťuje náhlou neovladatelnou chuť k jídlu, která vede k (pravidelným) záchvatům přejídání, po nichž se jídla zbavuje úmyslně vyvolaným zvracením, projímadly nebo léky na odvodnění. Tyto záchvaty jsou provázeny sebeobviňováním („Jsem k ničemu, zase jsem to nezvládl/a, už to nikdy nesmím udělat“).

 

Na koho se obrátit?:

 

Pokud u sebe odhaluješ tyto příznaky, pak se řadíš k ohroženým osobám. Obrať se na své rodiče, třídního učitele, učitele tělocviku nebo preventistu. Nebo se podívej na stránky www.anabell.cz, kde najdeš odkazy na linku bezpečí či internetovou poradnu.