Šikana:

 

Slovo šikana je dnes skloňováno ve všech možných pádech. Téměř každý konflikt, se kterým se ve škole setkáváme, je zaklínán touto formulí. Jak to ale se šikanou ve skutečnosti vlastně je? Je to šikana, když ti kamarád dá pohlavek a vyhodí ti věci z okna školy, protože jsi mu minulý víkend přebral holku? Je to šikana, když ti kluci po hodině tělocviku schovají trenýrky a ty musíš chodit zbytek dne bez nich? Anebo je šikana, když ti v pondělí někdo schová přezůvky, v úterý jdeš domů bez nově koupené bundy a v pátek do tebe někdo na obědě strčí tak, až si narazíš žebra o výdejní pult?

 

Co je tedy šikana?:

 

Když ti jeden nebo více žáků úmyslně a většinou opakovaně ubližuje. Když ti jeden nebo více žáku, kterým se nemůžeš bránit, dělá to, co je ti nepříjemné, co tě ponižuje nebo tě to bolí. Strká do tebe, nadává ti, schovává ti věci, bije tě. Ale může ti znepříjemňovat život i jinak: pomlouvá tě, intrikuje proti tobě, navádí spolužáky, aby s tebou nemluvili a nevšímali si tě.

To všechno jsou projevy šikany a pokud se s nimi setkáš, nepokoušej se věci řešit na vlastní pěst. Svěř se doma rodičům, vyhledej třídního učitele, obrať se na výchovnou poradkyni nebo školního metodika prevence. Ti všichni vědí, že příznaky šikany nelze brát na lehkou váhu a určitě se ti budou snažit pomoct. Pokud se ti pomoci nedostane u jednoho, nevzdávej to a běž za druhým. Někdo z nich si na tebe čas určitě udělá a vyslechne tě.

 

A co šikana není?:

 

Jako šikanování obvykle neoznačujeme občasnou rvačku nebo hádku přibližně stejně fyzicky vybavených soupeřů.
Šikanou není ani tzv. vyprovokované násilí, kdy menší, slabší děti druhé nepříjemně provokují, doráží na ně slovně i fyzicky, až dojde k více méně odpovídajícímu trestu. Co tedy na první pohled vypadá jako šikana, může být pouze odveta.

 

Nikdo nemá právo ti ubližovat!:

 

Někdy můžeš mít strach se svěřit, což je pochopitelné, ale tvou situaci to nevyřeší! Proto neváhej a svěř se někomu z výše uvedených. Oddalování problému jen situaci zhoršuje. Šikana totiž postupem času přerůstá v mnohem horší stupně. Tomu se snaž zabránit. Pokud ti dělá problém osobní kontakt, pak můžeš volat bezplatně na Linku bezpečí – 116 111.

 

Jak je možné čelit šikaně i jinak?:

 

https://primarniprevence.cz/index.php?p=3&sess=&disp=texty&offset=171&list=171&shw=100251

 

Nové formy šikany:

 

Stejně tak, jako se vyvíjejí všechny formy lidské činnosti, vyvíjí se i metody jak ubližovat druhým. Jednou z nových metod šikany je šikana v kyberprostoru, prostřednictvím mobilních telefonů, e-mailů, sociálních sítí atd. Zkus se podívat na následující stránky a dozvíš se víc:

 

https://cms.e-bezpeci.cz/content/view/14/39/lang,czech/